Main Features the popcorn machine :

* Teflon coated bowl ( non Stick for easy cleaning )
* Toughened glass ( just like car glass not easy to break & very safe )
* 250 grms kettle capacity ( can make 5 to 7 packets per batch, 30 to 50 grms per packet)
* bottom warmer ( to keep the popped popcorn warm )
* back side doors
* Suspended motor shaft, which make the bowl easy to clean
* Focus light in side
* Strong body
* Warmer rack ( to store different flavours )

 
 
 
            Popcorn Machine
Dimensions :56cmsx42cmsx75cms(LxDxH)
1.4 Kilo Watts
220 volts
 
 

Popcorn Machine Exclusive
Toughened glass,
teflon coat bowl,
bottom warmer,
Strong Body,

 
 
 
 
                Popcorn Machine with warmer
Dimensions :90cmsx42cmsx74cms(LxDxH)
1.4 Kilo Watts
220 volts
 
 

Popcorn Machine Exclusive-
Toughened glass
teflon coat bowl
bottom warmer
Strong Body
Warmer rack to store different flavours

 
 
 
 
              Popcorn Machine Bottom Stand
  Bottom Stand P
Attractive and stylish model with bottom rack
Dimensions :95cmsx51cmsx84cms(LxDxH)
                      rice : Rs 12000/-
 
 
 
         Popcorn Machine Bottom Stand
 
 

Bottom Stand
Storage rack with lock and cash drawer
4inch lockable wheels
Glowsign board
Attracticve stickers
Dimensions :60cmsx60cmsx86cms(LxDxH) 14000/-

 
 
 
 

How to make popcorn

To make one batch of popcorn ( Time taken 3 minutes)
Popcorn seed ( 225 grms) + oil, butter ( 50 grms) + salt (spoon) = popped popcorn
* Switch on the heater
* Put oil, popcorn seed, salt and close the lid
* After 3 min the popcorn will be popped out and ready to eat.
* Special Flavours like Cheese, Tomato etc... are added after the popcorn is popped out special     flavours stored in warmer rack.
* The warmer at the bottom keeps the popcorn crispy

Electrical power ( power cost per packet would be 10 - 20 paise)
wattage : 1300 watts
If machines is run continuously per 1 hour power consumed is 1.3 units = 1.3x Rs 6=7.8Rs
in a hour 80 - 100 packets can be produced so the power cost per packet would be 10 -20 paise

 
 
 

Raw Material :

Popcorn seed will be available in your city easily. Approx price of 1 kg popcorn seed
Rs 30 to 50/- depending on the quality.
Popcorn covers - can be served in transperent bags ( or ) paper covers
Popcorn flavours : Cheese, Tomato, BBQ, Veg pizza etc.


 
   
 
 
Packing Size : ( 30 grms or 50 grms )
Generally popcorn is served in 30 grms ( or ) 50 grms packing.
In multiplex theators it is served even 200 grms.
Packing paper cups

 
 
 
 
Cost of each popcorn packet :
Popcorn seed 1 kg = Rs 50/-
Oil 1 kg = Rs 70/-
Salt 1 kg = Rs 14/-
Special Flavour Cheese, Tomato, BBQ, Nacho, Onion Spice, Magic Masala, Veg Pizza
etc... 1 Kg = Rs 500/-

 
 
 

Raw Material required on batch
Seed 250 grms                      -      Rs 12.5/-
Oil 50 grms                            -      Rs 3.5/-
salt                                                -     Rs 1/-

                                                               -----------
                                                                 Rs 17/-         ( for 6 packets )
                                                               -----------

Each packet 40 grms / N0 of packets per 250 grms = 6 packets
Cost of each pack of popcorn = 2.8
Cost of paper packing = 1
                                                 -----------
                                                     Rs 3.8/-  
                                                  -----------
Adding of special flavours Like cheese, Tomato, BBq etc... Rs 1 - 2 Depending on the flavour

 
 
 


Cost of plain Popcorn : Rs 3.8/-
Total cost with special Flavours = 3.8 + 2 = Rs 5.8/-

 
Profit calculator
 
 
Seling price = Rs 15/-
Cost price = Rs 5.8/-
Profit per packet : Rs 9.2/-
If 100 packets sale
profit per day - 100 packets x 9.2 = 920/-
profit per month - 920 x 30 = 27600/-
If 200 packets sale
Profit per day - 200 packets x 9.2 = 1840/-
profit per month - 1840 x 30 = 55,200/-
 
 
 
 
 
Seling Price = Rs 25/-
Cost Price = Rs 5.8/-
Profit per packet : Rs 19.2/-
If 100 packets sale
Profit per day - 100 packets x 19.2 = 1920
Profit per month - 1920 x 30 = 57,600/-
If 200 packets sale
profit per day 200 packets x 19.2 = 3840
profit per month - 3840 x 30 = 1,15,200/-
 
 
Popcorn machine with other combinations
 
 
Popcorn Machine Video